Telefonunuz Isınırsa Yapmanız Gerekenler

/ 5 Eylül 2017 / 112 / yorumsuz
Telefonunuz Isınırsa Yapmanız Gerekenler

Telefon ısınma nedenleri nelerdir.Ne yapabiliriz.

Kulanım oranı yüksek düzeylerde olan akıllı telefonlar bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun bazı sebeplerden dolayı telefonlar ısınabilmektedir. Telefonunuz cayır cayır yanmaya başlarsa yapmanız gerekenler neler olmalı, hangi önlemleri almalısınız, siz de bu problemle karşılaşanlar arasındaysanız muhtemelen bu bilgilere ulaşacaksınız.

Aşırı ısınma nedenleri

Telefonlar neden ısınır, öncelikle bunun cevabı aranmalıdır. Sorun bilinirse cevap da ortaya çıkacak, kullanıcılar gerekli önlemleri alabilecektir. Elimizden neredeyse 24 saat düşmeyen android telefonlarının işlemcileri ve barındırdığı donanımlar da harıl harıl çalışacaktır. Bu yüzden kullanma süresi uzadıkça ısınmaları doğaldır. Telefonlarda bulunan çeşitli uygulamalar sürekli çalıştırılmaktaysa yüksek bir işlem gücüne gerek duyacaklar ve telefonda aşırı ısınmaya neden olacaklardır. Telefonların şarjda takılı durumdayken de ısınması beklenebilir. Bu da normaldir. Bir neden daha vardır o da hafızanın dolu ya da doluya yakın olmasıdır. Uzun süre oyun oynanması da telefonun performansını düşürecek, ısınmasına yol açacaktır.

aşırı-ısınan-telefon

Isınmaya karşı alınabilecek önlemler

Android telefonlarda görülen, deyim yerindeyse telefonların cayır cayır yanmasına sebep olan ısınma problemine karşı alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır. İşte o önlemler:

*Kullanılan şarj aleti orijinal olmalıdır. Aksi halde pil ömrü azalacaktır.

*Isınmaması için telefon hava almalıdır. Kullanılan kılıflar çok kapalı olmamalı, havayla temasa imkân tanımalıdır. Telefon uyku modunda olsa dahi uyurken yastık altına koyulmamalıdır.

*Senkronizasyon devamlı açık ve WiFi kapsama alanı dışında bulunuyorsa telefon yorulacak, aşırı ısınma görülebilecektir.

* Bataryaların ömrü genellikle 1 yıldır. Isınmayla karşı karşıya iseniz kalan batarya ömrünün ölçtürülmesi mümkündür.

* Telefonun bırakıldığı yere dikkat edilmelidir. Plaj ya da pencere önü gibi güneş alan ya da sıcak bir ortama bırakılmamalıdır.

*Şarjda takılı durumdayken telefonlar kullanılmamalıdır.

* Telefonda problemler olduğunda yetkili, o işin uzmanı olmayan kişilere tamir amaçlı götürülmemelidir.

*Telefonda bir sorun nedeniyle parça değişmesi gerekiyorsa mutlaka orijinal parça kullanılmalıdır.

*Telefonların güç tasarruf modu kapalı tutulursa ısınma sorununun azalması mümkündür.

Konunun uzmanlarına göre bataryaların aşırı derecede ısınması ve bir diğer tabirle şişmesi söz konusu oluyorsa tehlikeli durumlara yol açabileceği için kullanmaya devam edilmemeli, yenilenmelidir. Belirtilen durumlara dikkat edilir ve önlemler alınırsa telefonun işlemcileri aşırı ısınmayacak, yavaşlama sorunu da yaşanmayacaktır.

LG V30 Tanıtıldı Özellikleri Neler

Tavsiye

Nokia 3 Dayanıklı Mı ?